Czujnik kadencji i prędkości Garmin

By in
Czujnik kadencji i prędkości Garmin

Jazda na rowerze w odpowiednim rymie to jedno z podstawowych założeń treningowych każdego kolarza. Aby zgodny licznik lub zegarek Garmin mógł wyświetlić informację o kadencji, wymagany jest dodatkowy, zewnętrzny sensor. W tym wpisie wyjaśniamy jak zainstalować czujniki kadencji i prędkości marki Garmin.

Czujnik kadencji Garmin

Jest to  bezprzewodowe urządzenie, które wysyła informacje za pomocą fal ANT+ z korby do zgodnego licznika lub zegarka Garmin.

Czujnik kadencji rejestruje ilość obrotów korby na minutę, ułatwiając wykonywanie ćwiczeń na rowerze.

Montaż czujnika kadencji

W porównaniu do wcześniejszej generacji (czujnik z oznaczeniem GSC-10), montaż nowego miernika kadencji  jest bardzo łatwy. Proty montaż oraz niewielkie rozmiary urządzenia pozwalają na bardzo szybkie przekładanie między rowerami. Jest to bardzo duża zaleta dla użytkowników, którzy posiadają kilka rowerów lub chcą mierzyć rytm pedałowania np. na rowerze spinningowym na siłowni.

czujnik kadencji garmin

Czujnik powinniśmy montować od wewnętrznej strony korby, tak żeby przy kręceniu nie uderzał o tylne widełki ramy.

Instalacja czujnika kadencji  w urządzeniu

Ścieżka łączenia czujnika kadencji ze zgodnym urządzeniem polega na odszukaniu w ustawieniach opcji dodawania czujników zewnętrznych. Dla przykładu w modelu Garmin Edge 1030 procedura dodawania czujnika wygląda następująco.  Na głównym ekranie, klikamy w  trzy podłużne kreski.

czujnik kadencji prędkości garmin

Po przekierowaniu do menu, wybieramy czujniki:

czujnik kadencji i prędkości garmin

Pozostaje już tylko kliknięcie w „Dodaj czujnik” i „Rytm”.

czujnik kadencji prędkości garmin

W momencie wyszukiwania przez licznik czujnika należy obrócić korbą. Po połączeniu z licznikiem w przyszłości już nic więcej nie trzeba robić. Wystarczy rozpocząć aktywność dla której w ekranach danych mamy włączony rytm pedałowania.

czujnik kadencji prędkości garmin

Czujnik prędkości Garmin

Niewielkich rozmiarów urządzenie, które ma za zadanie dokładne mierzenie prędkości . Urządzenie automatycznie kalibruje się z Garmin Edge, dzięki czemu może komunikować użytkownikowi dokładne dane o prędkości i dystansie w każdym momencie, nawet gdy trening odbywa się w pomieszczeniu i trenujemy na rowerze stacjonarnym.

czujnik prędkości garmin

Montaż czujnika prędkości

Czujnik prędkości zamontować można na przedniej lub tylnej piaście roweru. Co ważne, do instalacji nie są wymagane żadne narzędzia.

czujnik prędkości garmin

Instalacja czujnika prędkości  w urządzeniu

Procedura łączenia czujnika prędkości z licznikiem Garmin Edge  jest identyczna jak opisana powyżej synchronizacja czujnika kadencji.

Z listy wybieramy Prędkość:

czujnik prędkości garmin

Następnie urządzenie będzie kazało obrócić koło w celu aktywacji czujnika:

czujnik prędkości garmin

Po wykonaniu tej czynności czujnik powinien pojawić się na liście aktywnych czujników.

Kalibracja czujnika prędkości

Czujnik prędkości można skalibrować ręcznie lub automatycznie. Ręczna kalibracja polega na wpisaniu obwodu koła do urządzenia.

Dzięki wsparciu systemu GPS w urządzeniach Garmin, warto korzystać z kalibracji automatycznej. Czujnik na podstawie danych z GPS zostanie prawidłowo skalibrowany, dzięki czemu będziemy mieć dokładny pomiar dystansu czy prędkości.

czujnik prędkości garmin

Podsumowanie

Czujnik kadencji Garmin dostarcza kolarzowi informacji o rytmie pedałowania. Dodatkowo ustawienie w zegarku lub liczniku alertów (zakresów rytmu pedałowania) pozwalają skupić się na treningu i osiągać coraz to lepsze wyniki. Zaprezentowane w tym wpisie czujniki możecie zakupić na żywo w salonach firmowych Garmin w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu lub Gdańsku lub w sklepie internetowym TRIGAR.pl

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *