Garmin Edge 130 - prezentacja nowego licznika

By in
Garmin Edge 130 - prezentacja nowego licznika

Garmin Edge 130 to pierwszy licznik w ofercie amerykańskiego producenta, który został wyposażony w odbiór sygnału z aż trzech systemów satelitarnych (GPS, GLONASS, Gallileo). Wbrew pozorom, ten niewielkich rozmiarów odbiornik posiada całkiem spore możliwości. W tym wpisie postaramy się je Wam przybliżyć.

Dostępne warianty licznika

Nowy Edge jest dostępny w trzech wariantach, które różnią się między sobą zawartością akcesoriów. W każdym z poniższych zestawów znajduje się ten sam licznik.

 • Edge 130 – wersja podstawowa
 • Edge 130 – HR Bundle
 • Edge 130 – Mountain Bundle

garmin edge 130

Zawartość opakowania

Skład opakowania różni się w zależności od wariantu. I tak w wersji podstawowej w zestawie znajduje się sam liczniki wraz z mocowaniem na mostek/kierownicę. Wersja HR Bundle posiada dodatkowo czujnik tętna premium. Z kolei wariant Mountain Bundle posiada w komplecie dodatkowy uchwyt górski (w tym zestawie nie ma czujnika tętna).

garmin edge 130

Pierwsze uruchomienie

Licznik został wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 1,8″. Do poruszania się po menu wykorzystujemy przyciski znajdujące się na obudowie. Garmin Edge 130 posiada 5 klawiszy. W trakcie pierwszego uruchomienia liczniki prowadzi nas przez kreator podstawowych ustawień, w których musimy:

 • ustawić język menu
 • sparować licznik z telefonem (do połączenia wymagana jest zainstalowana w telefonie aplikacja Garmin Connect Mobile)
 • wybrać jednostki
 • wybrać format czasu
 • wybrać płeć
 • ustawić rok urodzenia
 • wprowadzić wagę
 • wprowadzić wzrost

garmin edge 130

Strony z danymi w Garmin Edg 130

Pierwszą czynnością jaką warto wykonać po uruchomieniu licznika jest dostosowanie wyświetlanych w trakcie jazdy/treningu parametrów. Garmin Edge 130 jak na małogabarytowy licznik, zaskakuje możliwością ustawienia aż 8 pól na jednej stronie. W celu ustawienia danych wystarczy w menu głównym licznika wybrać zakładkę ustawienia jazdy, następnie strony danych układ.

garmin edge 130

Do wyboru mamy aż 12 rodzajów układów. Im mniej parametrów na stronie, tym są one większe i bardziej czytelne.

garmin edge 130

grain edge 130

Po zatwierdzeniu układu, mamy możliwość dostosowania każdego pola.

garmin edge 130

Alerty

W liczniku możemy zdefiniować klika alertów. Po wykroczeniu lub osiągnięciu założonego celu na ekranie Edge pojawi się stosowny komunikat.

garmin edge 130

Okrążenia

W dalszej części ustawień możemy zdefiniować sposób zliczania okrążeń. Do wyboru mamy tryb automatyczny lub ręczny. Ustawienie Auto Lap na 5km spowoduje zapisanie okrążenia i tym samym związanych z nim statystyk co ustalony dystans. Wszystkie informacje z poszczególnych okrążeń można przejrzeć po zakończonej jeździe w historii.

garmin edge 130

Auto Pause i Auto Przewijanie

Tryb automatycznej pauzy zatrzyma stoper w momencie braku aktywności. Z kolei autoprzewijanie, jak sama nazwa wskazuje będzie automatycznie przełączać strony treningu. Do wyboru są trzy prędkości przewijania stron (wolno, średnio i szybko). Funkcja ta jest sporym ułatwieniem, gdyż pozwala podejrzeć wszystkie strony bez konieczności używania przycisków w trakcie jazdy.

garmin edge 130

Obsługa kilku systemów

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, Garmin Edge 130 jest pierwszym licznikiem który odbiera sygnał satelitarny z trzech systemów:

 • amerykańskiego GPS
 • rosyjskiego GLONASS
 • europejskiego Galileo

garmin edge 130

Nawigacja w Garmin Edge 130

Nowy Edge 130 co prawda nie ma możliwości wyświetlenia mapy, ale posiada kilka opcji nawigacyjnych. Licznik współpracuje m.in. z wcześniej przygotowanymi kursami, a także umożliwia rywalizację z Segmentami Garmin i Strava. Użytkownik może też nawigować się według wcześniej przejechanych i zapisanych w urządzeniu aktywności lub punktów.

garmin edge 130

Statystyki

Poza historią, w której przechowywane są dane związane z poszczególnymi aktywnościami, w liczniku Edge 130 mamy także dostęp do statystyk. W tej zakładce znajdziemy:

 • asystenta odpoczynku
 • pułap tlenowy
 • osobiste rekordy
 • profil użytkownika

garmin edge 130

 W trakcie aktywności

W trakcie aktywności poza zdefiniowanymi wcześniej stronami z własnymi danymi, widzimy dodatkowo tzw. ekran kursu oraz stronę z profilem wysokości. Warto w tym miejscu dodać informację, że licznik Edge 130 posiada wysokościomierz barometryczny. Po przytrzymaniu przycisku menu istnieje opcja edycji danej strony, a także pojawia się możliwość zapisania pozycji w której się aktualnie znajdujemy. Po zapisaniu pozycji możemy w przyszłości (korzystając z funkcji nawigacyjnych) rozpocząć do niej jazdę na tzw. azymut. Licznik wskaże odpowiedni kierunek oraz odległość do celu.

garmin edge 130

Łączność z zewnętrznymi czujnikami

Garmin Edge 130 współpracuje z zewnętrznymi czujnikami. Do synchronizacji licznik wykorzystuje protokół bezprzewodowej komunikacji ANT+ lub Bluetooth Smart. Do Edge bez problemu podłączymy zatem czujnik tętna, kadencji i prędkości, mocy, a także inteligentne oświetlenie z serii Garmin Varia.

Podsumowanie

Garmin Edge 130 to niepozornie wyglądający licznik rowerowy z GPS z naprawdę dużymi możliwościami. Urządzenie, dzięki niewielkim rozmiarom idealnie wpasowuje się w mostek roweru, a monochromatyczny wyświetlacz jest czytelny w największym słońcu.

Zainteresowanych zakupem tego modelu zapraszamy do salonów firmowych oraz sklepu internetowego TRIGAR.pl

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *