Moje statystyki- prezentacja Edge 1030

By in
Moje statystyki- prezentacja Edge 1030

W dzisiejszym wpisie przedstawiamy nową funkcję w Garmin Edge 1030, a mianowicie przegląd statystyk. Opcja ta znajduje się na głównym ekranie pod nazwą „moje statystyki”. Jest to pierwszy Edge w którym możemy przejrzeć elementy stanu wytrenowania, regeneracji czy FTP w przejrzystej, graficznej wersji.  Żeby uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie tych parametrów trzeba mieć miernik mocy.   

Stan wytrenowania

Pierwszym parametrem do jakiego mamy wgląd jest  Stan wytrenowania. Wskazuje on, jak trening wpływa na poziom sprawności fizycznej i wydajność. Funkcja ta opiera się o zmiany w obciążeniu treningowym i pułapie tlenowym przez dłuższy okres czasu.

Stan treningu składa się z:

  • Brak stanu – określa brak treningów
  • Ponad siły – obciążenie treningowe jest zbyt duże i przynosi odwrotne skutki
  • Roztrenowanie – zdarza się, gdy przez tydzień lub dłużej trenujesz znacznie mniej niż zwykle i ma to wpływ na poziom sprawności
  • Bezproduktywne – obciążenie treningowe jest na dobrym poziomie, ale nie wpływa to na polepszenie po sprawności
  • Wyrównanie – mniejsze obciążenie treningowe, pozwala organizmowi się zregenerować
  • Utrzymanie – obciążenie treningowe wystarcza do utrzymania obecnego poziomu sprawności fizycznej
Pułap tlenowy

Kolejnym parametrem jest obliczanie pułapu tlenowego, czyli wskaźnika wydolności który wzrasta wraz z poprawą kondycji. Wskaźnik ten został podzielony na 5 stref:

Obciążenie treningowe

Obciążenie treningowe  jest miarą wysiłku z ostatnich 7 dni. Uwzględnia ono czas trwania wysiłku oraz intensywność.  Warto pamiętać o tym, że na początku użytkowania licznika rowerowego Garmin Edge 1030 wartości obciążenia treningowego mogą być niedokładne. Im więcej treningów tym urządzenie będzie obliczać dokładniej wszystkie parametry.

Poziom regeneracji

Kolejnym wskaźnikiem jest poziom regeneracji. Wyrażany jest on w godzinach.Czas odpoczynku pojawia się po zapisaniu treningu. Czas regeneracji odliczany jest do momentu uzyskania optymalnego stanu do kontynuowania treningów.

FTP

Szacowany współczynnik FTP jest wyświetlany jako wartość mierzona w watach na kilogram, moc w watach i pozycja na kolorowym wskaźniku. Do obliczania poziomu narzędziem niezbędnym jest miernik mocy. Żeby obliczyćFunctional Treshold Power (FTP) można przeprowadzić test używając urządzenia w zakładce „Test FTP” lub włączyć opcję „włącz automatyczne obliczanie”.

Natężenie wysiłku

Funkcja natężenia wysiłku to nic innego jak  wynik 3-minutowego testu, wykonanego gdy stoisz nieruchomo, podczas którego urządzenie Edge analizuje zmienność tętna, aby określić całkowite natężenie wysiłku. Trening, ilość snu, odżywianie i stres mają wpływ na osiągi sportowca. Wynik jest przedstawiony na skali od 1 do 100, gdzie 1 oznacza bardzo niski poziom zmęczenia organizmu, a 100 – bardzo wysoki.

Podsumowanie

Analiza wpływu treningów na obciążenie organizmu z licznikiem Garmin Edge 1030 staje się zdecydowanie łatwiejsze. Graficzne przedstawienie poszczególnych parametrów pozwala szybko podejrzeć nasz stan wytrenowania. Zainteresowanych zakupem licznika lub czujnika mocy Garmin Vector odsyłamy do salonów firmowych oraz sklepu online firmy TRIGAR.pl

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *